9th International Inter University Scientific Meeting
Academy of Studenica
CLINICAL PROBLEMS IN COLORECTAL CANCER &
ARCHEOLOGY AND MEDICINE


Organizer: Institute of Oncology Sremska Kamenica, Serbia and Montenegro
President: Prof.Dr. Vladimir Vit. Baltić Vice-presidents:
Prof. Dr Milan Breberina, Prof. Dr. Zoran Krivokapić
ISSN 1450-708

Content
6 /2003
 
ANTIČKI LEKARI OD VI VEKA p.n.e. DO V VEKA n.e.
Korać M.
Arheološki institut SANU, Beograd, Srbija i Crna Gora
 
 
Egipat, kako se to jasno vidi iz Papyrus Ebers-a, je prostor gde se medicina prvi put značajno razvila. Činjenica je i da je savremena medicina nezamisliva bez utemeljenja u lekarskim školama Grčke, ali je još značajnije to da je jedna od retkih disciplina koju su Rimljani uzdigli na nivo koji je prevaziđen tek u novom dobu. Oni su unapredili ne samo medicinu kao uskostručnu delatnost, već i javno zdravstvo, pa čak i zdravstveno zakonodavstvo. Ostaci higijensko-zdravstvenih građevina pokazuju nam i danas izuzetno visoko tehničko znanje kao i neprestanu brigu, ne samo o čoveku, već i o javnoj higijeni.
O lekarskim školama na Kosu i Rodosu obaveštava nas Galen, o školama na Krotonu i Kireni i Knidu piše nam Herodot.
Razlika izmedu Hipokratove i Galenove medicine (i naravno medicine posle njega), leži u cinjenici da su u Hipokratovo vreme u lecenju bolesnika primarnu ulogu imale njegove prirodne moci, a tek potom lek. Od Galena, konsultovanje knjiga sa receptima postaju najvažniji deo lekarske prakse. Većina lekova je poticala iz udaljenih krajeva, i sadržala je sastojke koji po pravilu nisu postojali u mestima bolesnika, pa su se supstance teško nabavljale i bile skupe.To je svakako je imalo dodatni psihološki elemenat u lečenju bolesnika, zbog čega su lekovi bili često sa uputstvom za upotrebu i bili su pažljivo izrađeni.
Iako do nas nije ostao sačuvan dokument kojim se povtrđuju kategorizacije lekara, na osnovu izvora, a većim delom na osnovu epigrafskog materijala, moguće je uspostaviti nekakav hijerarhijski odnos medu njima:
Livije pominje meddix tutius, kao ekvivalent curator publicus, Marcijal nam govori o clinicus-u i njemu nadređenome archiatrus-u.
O imperatorovom zdravlju brinuo je lekar sa titulom vir ilustris praepositus sacri cubiculi, a pod njegovom službom su archiatri sacri palatini. Oni su na dvoru vršili carsku službu. Kako nam je ostalo zapisano u Codex-u Theodosianus-u oni imaju kroz ceo rimski period veoma važan imunitet i važan položaj kao comites primi ili secundi ordinaris.
Briga o zdravlju stanovnika glavnog grada Rima i kasnije Konstantinopolja, poverena je municipalnoj upravi. Bila je organizovana i lekarska služba za sirotinju i nju vrši 14 lekara sa titulom archiatri, po jedan za svaki deo grada. Oni imaju stalnu platu, a mesta koja oni isprazne popunjavaju se izborom. Kako nas obaveštava Svetonije, prvi put i to samo za određene ličnosti, stalnu i redovnu platu je ustanovio Vespazijan. Prvi profesor sa državnom platom je bio Kvintilijan. Kako nam piše Dion Kasije, Hadrijan je državnu platu dodelio i lekarima po većim gradovima u provincijama, kao na primer u u Aleksandriji i Atini.
U civilnom, odnosno u javnim službama susrećemo titulaciju clinicus medicus. Kod Grka je titula za lekara sofistu iatrosophiste, ujedno označavala i osobu u rangu profesora medicine.
Po Pliniju, ekvivalent za ovo u Rimu je iatraleiptes, odnosno aliptes (alipta) kako nam piše Juvenal.
U javnim službama organizovana je i služba koja bi u današnjim uslovima bila najbliža pojmu patronažne službe i tu su posvedočeni circulatores, ambulantni lekari koji su posećivali bolesnike po kućama. Demosten, Hipokrat, Aleksandar iz Tralesa, Paul Aegineta, pišu o medicus periodicus.
Seneka nam kaže, da su glavni lekari u Rimu bili Grci i on o njima govori kao o servi medici, a Svetonije piše o kućnim lekarima kao domestici et familiares medici. Naravno poznati su i lekari oslobođenici liberti medici, uglavnom robovi. Jedan od takvih je i Domitius Aheobarbus lekar-rob posvedočen 49. p. n. e.
U Livijinom columbarium-u posvedočeni su jedan lekar i jedan hirurg, oba oslobođenici.
Poznati su nam i superpositus medicorum, odnosno supra medicos sa nedovoljno jasnom funkcijom.
O javnim ambulantama kao taberna medica, piše Plaut i Aelian, ali javne ambulante kao iatreia prvi je ustanovio još Hipokrat. Veći objekti, tipa današnjih bolnica, gde su lečeni bolesnici poznati su kao Iatreion. Livije nam govori o bolnicama u Rimu, a Plinije pominje empta publice taberna. Katon će nas po prvi put obavestiti o valetudinaria, odnosno o supra valetudinarium, a o njima će pisati i Seneka i Tacit. Na jednom natpisu se pominje Alchinus supra valetudinarium.
Pojam vojna medicina, egzistira već kod Homera gde se u Ilijadi ona i pominje. Diodor pominje vojne bolnice a takođe ih pominje i Ksenofont. Kod Rimljana, koji su vojnu veštinu uzdigli do perfekcije, vojna medicina zauzima istaknuto mesto. O tome pišu Tacit, Dion iz Halikarnasa, Livije, Polibije, Onasander, Vegecije.
U vreme Carstva, vojni lekari kao medici ordinarii, medici legionis pominju se kao lekari koji su bili nadležni za ale ili kohorte, u svakom slučaju kao lekari koji su obavljali delatnost u okviru logora u valetudinariumima.
Njima nađredeni su svakao medicus castrensis i castrorum i njegov rang je kako nas obaveštava Vegecije relevantan praefectus-u castrorum-u. Iako je lečenje bolesnih vojnika svakako in hospitiis, ponekad, kao u vreme Aleksandra Severa, uslovi diktiraju da se briga o bolesnicima organizuje per tentoria, carpenta. U VI veku za vreme Mavrikija, poznate su abulance volante.
Iako su vojni lekari bili izdvojeni od civilnih, ponekad je dolazilo i do mešanja i to je bilo posebno kodifikovano (Codex Iustinianus). Na jednom natpisu osvedočen je civilni lekar salariarius civitatis splendidissimae Ferentinensium koji je službovao u alae-i Indianae i tertia Asturum. U jednoj od legija posvedočen je i civilni lekar pod imenom Kalimorphos. Galen pominje lekara po imenu Antigonos, koji je službovao za vreme Marka Aurelija i učestvovao u markomanskom ratu. Isti, pominje očnog lekara koji je službovao u floti u Bretanji.
Pod Aleksandrom Severom, lekari kao medicus palatinus, salarium su bili posebno i dodatno plaćeni kao i archiatri palatini. Njih nailazimo posvedolčene u Codex-u Theodosianus-u i u jednoj od Konstantinovih konstitucija kao archiatri i ex-archiatri. Moguće je da je archiatrus uveden za vreme Dioklecijana i da je predstavljao poseban atribut lekara i to veoma ekskluzivnog. Archiatri palatini u kasnoj antici su bili spectabiles comites primi i secundi ordinis i imali su čak i administrativnu i političku funkciju. Teodorik im je dao i veoma visoku funkciju sa titulom comes archiatrorum.

  Ključne reči: Arheologija, Medicina, Antički lekari  
© Academy of Studenica, 2003