9th International Inter University Scientific Meeting
Academy of Studenica
CLINICAL PROBLEMS IN COLORECTAL CANCER &
ARCHEOLOGY AND MEDICINE


Organizer: Institute of Oncology Sremska Kamenica, Serbia and Montenegro
President: Prof.Dr. Vladimir Vit. Baltić Vice-presidents:
Prof. Dr Milan Breberina, Prof. Dr. Zoran Krivokapić
ISSN 1450-708

Content
6 /2003
 
RIMSKI SKALPELI I DRUGI HIRURŠKI INSTRUMENTI IZ GORNJE MEZIJE
Krunić S.
Muzej grada Beograda, Beograd, Srbija i Crna Gora
 
 
Dolaskom rimskih legija na našu teritoriju, nekadašnju rimsku provinciju Gornje Mezije došlo je do niza promena koje su zahvatile sve oblasti javnog i privatnog života. Urbanizacija i kontakti sa razvijenijim društvima znatno su podigli nivo života autohtonog stanovništva. Rimski lekari i hirurzi, u početku, poreklom Grci, imali su temeljnu i naučnu medicinsku službu. Ona se snažno i brzo afirmisala širenjem kulta Asklepija, grčkog božanstva, koga rimljani nazivaju Eskulap. Ovi školovani lekari (medici) organizovani u lekarske kolegije (collegia) imali su niz specijalističkih službi, kao što su hirurgija, oftalmologija, stomatologija, otorinolaringologija, ginekologija, ortopedija. Oni su bili iskusni u postavljanju dijagnoze, terapiji kao i u pripremi medikamenata i melema.
Rimski lekari (medicus), su kao i danas, u osnovu svoje delatnosti ugradili dva pojma kojma su bili posvećeni. Prva i osnovna delatnost bila je lečenje bolesika, na drugom mestu njihova rehabilitacija, kao i sama preventiva, tj. čuvanje zdravlja. Niz otkrivenih različitih medicinskih instrumenata (skalpeli, sonde, pincete, kuke, specijalni noževi, dvojni instrumenti..), potom lekarski pečati i nadgrobni spomenici umrlih lekara na teritoriji Gornje Mezije, govore nam o prisustvu lekara kao i različite medicinske službe.
Skalpeli (scalper, scalpellus) su osnovni instrument svakog hirurga, a koristili su ih i lekari drugih specijalnosti. Oni su, kao i danas, služili za inciziju, počev od proširivanja rana do izvlačenja stranih tela kao i u mnoge druge svhe gde je bilo neophodno seći i rezati meko tkivo. Ova vrsta instrumenta u centralnom delu ima dršku šestougaonog, četvorougaonog ili osmougaonog preseka koja sa oba kraja ima dva različita dela. Jedan kraj instrumenta se završava sa listolikom škahtlom, različitog preseka u oblika lista, dok se na drugom kraju nalazi gvozdeno sečivo najčešće u obliku ovalne ili trougaone lopatice.
Dugo se verovalo i pretpostavljalo da je listoliki deo ujedno i sečivo skalpela. Izrađen od bakarne legure, kao i drška instrumenta, ovaj deo instrumenta ima oblik koji ide od kratkog i širokog do veoma dugog i uskog, već pomenutog oblika lista. Opisani deo instrumenta je izliven zajedno sa drškom. Drugi kraj nožica, često na skalpelima nedostaje ili je fragmentarno očuvan. Novija istraživanja dokazala su da je baš ovaj deo instrumenta služio za sečenje tkiva, odnosno za dublje zadiranje u tkivo. Kod većine otkrivenih instrumenata drugi kraj drške ima ležište ili šlic za ubacivanje specijalnih gvozdenih nožica, koji su se na taj način mogli vaditi i zameniti novim. Samim tim ono što se smatralo sečivom u obliku lista, sa nedovoljno oštrim ivicama nije služilo za rezanje vec lečenje rana. Zato možemo zaključiti da je rimski skalpel dvojni instrument.
Utvrđena je klasifikacija i tipologija skalpela i to na osnovu oblika listolikog špahlastog dela koji je uvek očuvan. Druga tipologija urađena je na osnovu oblika drške, a najnovija je na osnovu oblika gvozdenog sečiva.
Skalpeli su otkriveni na više lokaliteta u Gornjoj Meziji: Viminacijum (Kostolac), Singidunum (Beograd), Donji Milanovac (Taliata), Ravna (Rimacum minus), Karataš (Diana), što potvrduje prisustvo hirurga u ovim antičkim gradovima i logorima. Dugo su u upotrebi, pa samim tim i njihov oblik nije se menjao niz vekova. Ovakve forme bile su poznate već od kraja Republike i zadržale se do kasnog Carstva. Pojedine očuvane oštrice pokazuju nam da se prvobitni oblik ovog instrumenta zadržao sve do današnjih, modernih skalpela.
Specijalni noževi mogu se podeliti na dva osnovna tipa: na noževe - testerice, korišćene pre svega prilikom trapanacije lobanje i male, lučne noževe korišćene prilikom operacija oka.
Trapanacija je najstarija poznata i arheološkim putem potvrđena operacija. Na nizu lobanja od vremena praistorije, tačnije kasnog neolita, do gvozdenog doba otkriveni su tragovi ovako komplikovanih hirurških intervencija. U tim, najranijim, periodima verovatno se koristio nož od kremena, koji je imao naizmeničan retuš, bifacijalan ili normalan. Rimski lekari su instrumente za trapanaciju, kao i samu metodu, najverovatnije preuzeli od Kelta, koji su tokom ranijih vekova bili u bliskim kontaktima sa Grcima, a samim tim, i sa njihovim naučnim medicinskim saznanjima. Osnovni instrument za trapanaciju bila je testera na cilindričnom telu, a potom i testerice trouglastog i pravougaonog oblika. Pored ovih osnovnih instrumenata za trapanaciju koristila su se još različita dleta, kuke za podizanje kosti, špahle i drugi instrumenti izrađeni od gvožda ili bronze.
Instrumenti za trapanaciju poznati su sa lokaliteta na Kosmaju i iz Viminacijuma, a specijalni noževi za operacije na oku takođe sa Kosmaja, Karataša i sela Kališa.
Drugom tipu specijalnih noževa pripadaju dva oftalmološka instrumenta. Ovakvi instrumenti korišćeni su prilikom operacija oka, a njihovu potvrdu nalazimo i u opisu čuvenog antičkog lekara Paulusa i Egine, koji opisuje sam instrument i njegovu ulogu pri intervenciji. Ovakav instrument korstio je vekovima kasnije i čuveni arapski lekar Albukasis.
Ovaj kratak prikaz raznolikih hirurških instrumenata pokazuje nam da su rimski hirurzi znalački koristili različita sečiva prilikom izvođenja mnogih specijalističkih operacija. Njihovu ulogu, korišćenje, pa i sam opis, nalazimo u antičkim izvorima koje su nam ostavili čuveni rimski lekari, Paul i Egine, Kelzus i Galen.

  Ključne reči: Hirurški instrumenti, Skalpel, Gornja Mezija  
© Academy of Studenica, 2003