8th International Inter University Scientific Meeting
Academy of Studenica
NEW TRENDS IN DIAGNOSTICS AND THERAPY OF MALIGNANT TUMORS
Organizer: Institute of Oncology Sremska Kamenica, Yugoslavia
Co-organizers:
Institute for Oncology and Radiology, Belgrade, Yugoslavia;
"Aristotel School", Thessaloniki, Greece
President: Prof.Dr. Vladimir Vit. Baltić
ISSN 1450-708

Content
5 /2001
 
MRI OF SOFT TISSUE TUMORS
B. Petrović
Institute of Oncology, Sremska Kamenica, Yugoslavia
 
  Keywords: Tumori mekih tkiva; Stejdžing; Algoritam; Recidiv
  Tumori mekih tkiva (TMT), kao i lezije mekih tkiva u celini, praktično su bile nepoznanica za radiologa do uvođenja ultrasonografije i CT-a u kliničku praksu. Zahvaljujući visokoj kontrastnoj i multiplanarnoj prostornoj rezoluciji, MR je odmah zauzela vodeće mesto u radiološkoj evaluaciji TMT, i uz inovativna dostignuća u oblastima hirurgije, radioterapije, sistemske i intra-arterijske hemioterapije, otvorila nove horizonte. Iako meka tkiva volumenom čine najveći deo ljudskog organizma, TMT su retki, i čine manje od 1% svih neoplazmi. Njihova prevalenca (po zapadnim statistikama) je oko 200 na 100 000 stanovnika godišnje; odnos između malignih i benignih tumora je pritom oko 1:70 - 1:100. Optimalna dijagnostička obrada TMT uključuje:
1) detekciju,
2) karakterizaciju,
3) stejdžing i
4) post-terapijsko praćenje.
DETEKCIJA
Radiološka dijagnostička obrada klinički posumnjanog TMT uvek mora započeti radiografijom. RTG snimak je jeftin i univerzalno dostupan, a može dati ključnu dijagnostičku informaciju (npr. kalcifikacije kod hemangioma ili osificirajućeg miozitisa; zahvatanje kosti, periostalna reakcija).
Ultrasonografija je takode dostupan, jeftin i jednostavan pregled, i gotovo uvek bi trebalo da prethodi MR u dijagnostičkom algoritmu. Njena prednost je naročita u evaluaciji cističnih/cistiformnih lezija (npr. ganglion, sinovijalna cista, burza, apsces), i u njihovoj diferencijaciji u odnosu na pseudocistične solidne tumore (npr. miksom, miksoidni tumori). Uloga ultrasonografije je sasvim limitirana u stejdžingu gigantskih tumora, npr. mekotkivnih sarkoma.
CT ima značajno inferiornu kontrastnu rezoluciju u odnosu na MR i njegova prednost u algoritmu svedena je samo na detekciju i karakterizaciju kalcifikacija (npr. hondroidne versus osteoidne) ili evaluaciju diskretnih koštanih abnormalnosti. Uloge scintigrafije i dijagnostičke angiografije danas su sasvim limitirane.
Protokol MR pregleda kod diskretnih ili malih mekotkivnih lezija zahteva postavljanje markera na površini kože (kuglica ribljeg ulja ili mala ampula tecosti). Svi TMT moraju biti pregledani u najmanje dve ravni. Transverzalna ravan je primarna i u njoj treba načiniti obe osnovne sekvence (T1 i T2); longitudinalna ravan tomografije (sagitalna ili koronalna) je određena anatomskom lokalizacijom tumora i ona bi trebalo da uključi sekvencu sa saturacijom masti (T2 FS ili STIR). Aplikacija gadolinijuma (u biplanarnoj kontrastnoj studiji sa saturacijom masti) može da pruži značajnu dijagnostičku informaciju, naročito kod tumora koji su nekrotični, hemoragični ili pseudocistični/miksoidni. Adekvatno načinjen MR pregled ima izuzetno visoku senzitivnost i negativnu prediktivnu vrednost u detekciji mekotkivnih neoplazmi (do 100%).
KARAKTERIZACIJA
Lokalizacija lezije (supkutana, inter/intramuskularna, intra/periartikularna), morfologija (veličina, oblik, margine, interna struktura; multiplicitet i multicentričnost), tkivne karakteristike (mast, tečnost, miksoidni matriks, hemoragija, nekroza, sadržaj vode/veziva, vaskularnost, peritumorski edem), neke su od informacija koje se mogu dobiti MR pregledom. Uz dob pacijenta i ostale relevantne kliničke podatke, ove informacije mogu doprineti karakterizaciji lezije - diferencijaciji izmedu benigne i maligne/agresivne (negativna prediktivna vrednost za malignitet 92-96%), a u nekim slučajevima i tkivno-specifičnoj dijagnozi. Tako, u grupu tumora koji imaju specifične/patognomonične MR karakteristike, do danas su svrstani: lipom, hemangiom i AV malformacije, benigni neurogeni tumori, pigmentovani vilo-nodularni sinovitis, sinovijalna osteohondromatoza, lipoma arborescens, giganto-celularni tumor tetivnih ovojnica, elastofibroma dorsi. Veličina preko 5cm, loše definisane margine, heterogenost, afekcija neuro-vaskularnih snopova ili kosti, sugerišu maligni proces, a postoje i mnoge benigne lezije sa agresivnim karakteristikama. Stoga diferencijacija između benigne i maligne prirode ne može biti nacinjena sa dovoljno pouzdanosti da ukine potrebu za biopsijom.
STEJDŽING
Postoji nekoliko sistema stejdžinga (preporučujemo Enneking, tabela 1). Svima im je zajednički aspekt patohistološkog gradusa (G1 i G2), kao i implikacija timskog rada i konzilijarne saradnje izmedu radiologa, ortopeda, patologa, radioterapeuta, onkologa i patologa.

Tabela 1. Enneking stejdžing sistem sarkoma mekih tkiva
Stadijum
Gradus
Proširenost
Metastaze
IA
G1
T1
M0
IB
G1
T2
M0
IIA
G2
T1
M0
IIB
G2
T2
M0
III
G1/G2
T1/T2
M1
G, histološki stepen (G1 niski, G2 visoki rizik metastaziranja); T1, intrakompartmentalni; T2, ekstrakompartmentalni tumori; M0, bez metastatske bolesti; M1, regionalne ili udaljene metastaze

MR mora odrediti odnos tumorske lezije prema kompartmentu (intra versus ekstrakompartmentalni proces); tumor se smatra intrakompratmentalnim ako je spoljašnja granica tumora ograničena prirodnom anatomskom barijerom (fascija, mišična loža, zglobna kapsula, kortikalna kost); primarno ekstrakompartmentalni tumori su oni koji su lokalizovani u određenim kompleksnim anatomskim regijama, npr. poplitealna, aksilarna jama, vrat, stopalo. Potrebno je odrediti i odnos prema magistralnim neurovaskularnim snopovima (invazija, potiskivanje...), kao i eventualnu invaziju susednih koštanih struktura. To su sve parametri koji uslovljavaju hirurški pristup i proceduru (intralezionalna, marginalna, široka ili radikalna resekcija) i koji mogu biti ključni za eventualnu mogućnost poštedne intervencije ("limb salvage"). Neophodno je da MR stejdžing prethodi biopsiji - hematom, reaktivne promene i edem u zoni biopsijskog trakta mogu da kompromituju tačnost MR pregleda.
POST-TERAPIJSKO PRAĆENJE
Lokalni recidiv malignih TMT se javlja u više od 50% slucajeva. MR je nezamenljiv u post-terapijskoj dijagnostici ranog recidiva. U slučajevima visokog rizika za loko-regionalni recidiv (nedovoljno radikalna resekcija, lezija visokog gradusa), Preporuka je da se prvi MR pregled načini oko 2 meseca nakon operacije i da to bude bazna studija u daljem praćenju. Naročito je značajna uloga kontrastne studije, optimalno dinamske sa suptrakcijom, koja u nekim slučajevima jedina može da diferencira rani recidiv od pseudo-tumorskih lezija








Slika 1:
48 godina stara žena, 11 meseci nakon široke resekcije dobro diferentovanog liposarkoma; T2w i T1w kontrastni tomogrami sa saturacijom masti pokazuju odsustvo rekurentnog tumefakta, ali je evidentna amorfna zona kontrastnog pojacanja u peritrohanterickoj regiji koja je odgovarala ranom recidivu.

Slika 2: Pojednostavljeni algoritam MR pregleda kod suspektnog rekurentnog TMT:
 
© Academy of Studenica, 2002