8th International Inter University Scientific Meeting
Academy of Studenica
NEW TRENDS IN DIAGNOSTICS AND THERAPY OF MALIGNANT TUMORS
Organizer: Institute of Oncology Sremska Kamenica, Yugoslavia
Co-organizers:
Institute for Oncology and Radiology, Belgrade, Yugoslavia;
"Aristotel School", Thessaloniki, Greece
President: Prof.Dr. Vladimir Vit. Baltić
ISSN 1450-708

Content
5 /2001
 
MR MAMMOGRAPHY - ROLE AND IMPORTANCE IN THE DIAGNOSTICS OF BREAST TUMORS
D. Bogdanović
Institute of Oncology, Sremska Kamenica, Yugoslavia
 
  Keywords: Mamografija; Paramagnetni kontrast; Indikacija; Stereotaksija; Pulsna sekvenca
 
Rak dojke je na prvom mestu uzroka smrti od karcinoma u žena, pri čemu svaka deveta žena oboli. Incidenca raka dojke je u laganom porastu u poslednjih 50 godina, za razliku od većine ostalih maligniteta u žena, koji pokazuju konstantan pad.
Kompleksnost rane dijagnostike karcinoma dojke je uslovljena varijabilnošcu strukture dojke tokom života, kao i cikličnim hormonski uslovljenim promenama.
Danas najvažniji i najšire primenjeni radiološki modalitet je mamografija čija je vrednost dokazana u mnogim studijama. Ipak metoda poseduje i svoja ograničenja čije poznavanje doprinosi izbegavanju lažno negativnih rezultata. Osnovni nedostatak mamografije je nemogućnost demarkacije lezija u denznoj dojci sa dobro očuvanim fibroglandularnim tkivom, kao i kod difuzih fibrocističnih promena. Dalje, senzitivnost i specifičnost mamografije je limitirana činjenicom da rani malignitet često pokazuje nekarakterističnu sliku. Evaluacija postterapijske dojke takode spada u grupu promena gde mamografija ne pokazuje zadovoljavajuće rezultete.
Savremeni dijagnostički algoritam podrazumeva evaluaciju dojke ultrazvukom sa sondama od 7,5 i 10 MHz koje obezbeđuju visoku tkivnu rezoluciju. Glavno indikaciono područje ultrazvuka je diferencijacija palpabilnih promena, kao i diferencijacija solidno vs. cistično gde je specifičnost 98%. U relativne indikacije spada evaluacija sekretorne dojke, suspektna ruptura silikonskog implantata, kao i detekcija tumora kod radiografski denzne dojke sa pozitivnog familijarnom istorijom. Izuzev mogućnosti vizualizacije, ultrasonografija (US) je izuzetno značajna kod interventnih metoda; danas je široko prihvaćena aspiracija cista vodenih US, core biopsy i duktografija.
Color-Doppler ultrasonografija nalazi svoju primenu u benigno/malignoj diferencijaciji detektujući povećan kapilarni protok na mestima novostvorene vaskularne mreže (7).
Magnetna rezonanca predstavlja najsavremeniji vizualizacioni modalitet. Njene osnovne tehničke mogućnosti - multiplanarnost, visoka prostorna i tkivna rezulucija u kombinaciji sa biološkom neinvazivnošcu nedvosmisleno je ubrajaju u red najsenzitivnijih i najspecifičnijih radioloških metoda u većini regija organizma.
Protokol snimanja dojke podrazumeva korišćenje specijalne površinske zavojnice pri čemu je pacijentkinja u pronatornom položaju. Tehnika pregleda se unekoliko razlikuje od metodologije pregleda ostalih regija tela. Naime, aplikacija kontrasta je neophodna i podrazumeva dinamsku studiju, odnosno praćenje dinamike kontrasta u istovetnim ponavljanim vremenskim intervalima. neophodnost ovakve tehnike leži u činjenici da i benigne i maligne lezije daju postkontrastno pojačanje intenziteta signala, ali za razliku od benignih, maligne imaju karakterističnu krivu rasta intenziteta signala. Biološko vremensko praćenje kontrasta u internom tumorskom miljeu definiše faze koje se konsekutivno vizualizuju postkontrastnim pojačenjem intenziteta signala, a nakon toka numerički obrađuju i grafički prezentuju.
Funkcija paramagnetnog kontrasta je da:
1. demaskira leziju koja nije prekontrastno vizualizovana
2. demarkira leziju od ostalog parenhima
3. naglasi tip postkontrastnog pojačanja intenziteta signala
4. stvori dinamsku i funkcionalnu studiju u regiji od interesa
Biološka osnovna prezentacije kontrasta u malignoj leziji je posledica prusustva neoangiogeneze, fenomena koji je tipičan za invazivne tumore; prisustvo novostvorene patološke kapilarne mreže korelira sa povećanom patološkom vaskularnošću, vaskularnom propustljivošću, kao i povećanjem intersticijuma u malignom tumoru (u komparaciji sa benignim) i konsekutivnim povećanjem koncentracije paramagnetika u regiji od interesa.
Literarni navodi ukazuju da se većina invazivnih karcinoma ponaša po ovakvom tipu, dajući brzo i intenzivno postkontrastno pojačanje i na osnovu ovakovog pristupa postiže se vrlo vosoka senzitivnost i specifičnost koja se kreće po različitim autorima od 86-100% odnosno 51-100%.
U analizi lezija dojke neophodni su kvalitativni i kvantitativni kriterijumi. Kvantitativni kriterijumi podrazumevaju evaluaciju detekcije intralezionog pojačanja, brzinu intralezionog kontrasta i ealuaciju S/t krive. Kvalitativni kriterijumi analiziraju morfologiju postkontrastne lezije, analizu distribucije postkontrastnog pojačanja i analizu interne strukture lezije.
MR mamografija je visoko selektivan pregled koji se radi u veoma uskom indikativnom području kada ostale dostupne metode ne daju dovoljan broj informacija.
Apsolutne indikacije za MR mamografiju su:
1. Evaluacija postterapijske dojke kod poštedne operacije (sa ili bez zračne terapije) i sumnje na recidiv u zoni ekstenzivnog ožiljka.
2. Evaluacija silikonskog implantata
3. Monitoring neoadjuvantne hemioterapije
Relativne indikacije za magnetno rezonantnu mamografiju su:
1. Denzna dojka, odnosno dojka sa mamografski gustim fibroglandularnim tkivom koje maskira potencijalni malignitet.
2. Kod preoperativne pripreme radi isključenja mulicentričnosti i bilateralnosti MRM po većini autora predstavlja najsenzitivniju metodu.
3. Komplikovani nalazi gde postoji diskrepanca izmedu kliničkog i radiološkog nalaza i
4. CUP (carcinoma unknown primary), odnosno kod aksilarne metastatske bolesti sa potencijalnim ishodištem iz dojke, a sa nedefinisanim kliničko/radiološkim nalazom.
Aktuelni MR uređaji sa mogućnošću stereotaksije i softverski paketi sa formiranim različitim pulsnim sekvencama i adekvatnom obradom slike proširuju indikaciono polje MRM. Ipak, budući aspekti razvijanja MR mamografije baziraju se na dizajniranju visoko specifičnih gadolinijumskih melaninskih polimera fuzionisanih sa monoklonalnim antitelima specifičnim za karcinom dojke. Dizajniranjem novih softverskih paketa, postizanjem ultra brzih sekvenci, istražuje se mogućnost jasne diferencijacije benigno vs. maligno praktično u prvih desetak sekundi.
 
© Academy of Studenica, 2002