8th International Inter University Scientific Meeting
Academy of Studenica
NEW TRENDS IN DIAGNOSTICS AND THERAPY OF MALIGNANT TUMORS
Organizer: Institute of Oncology Sremska Kamenica, Yugoslavia
Co-organizers:
Institute for Oncology and Radiology, Belgrade, Yugoslavia;
"Aristotel School", Thessaloniki, Greece
President: Prof.Dr. Vladimir Vit. Baltić
ISSN 1450-708

Content
5 /2001
 
VALUE OF MRI IN LOCAL STAGING OF RECTAL CANCER
I. Vukadinović
Institute of Oncology, Sremska Kamenica, Yugoslavia
 
  Keywords: Karcinom rektuma; Ga-DTP; Endorektalni kalem; Preopretivna evaluacija; Metastaza
 
UVOD
Karcinom rektuma je veoma rasprostranjen u visokorazvijenim zemljama zapada i drugi je najčešći uzrok smrti odmah posle karcinoma bronha. Opšta incidenca kolorektalnog karcinoma je u padu a i stopa mortaliteta opada u beleca. Incidenca kolorektalnog karcinoma pre 65 godina iznosi 19,2 na 100.000, za starije od 65 godina ona iznosi 337 na 100.000. Incidenca ovog karcinoma u Vojvodini za žene iznosi 13 na 100.000, a za muškarce 18 na 100.000. Poznato je da su predisponirajući faktori nastanku rektalnog karcinoma adenom, polipoza, ulcerozni kolitis, Kronovo oboljenje ili pozitivna familijarna istorija. U većini slučajeva patohistološki nalaz karcinoma rektalne regije je adenokarcinom. Mesto pojave i lokalna proširenost tumora direktno predisponiraju terapijski pristup.
MATERIJAL I METODE
Magnetno rezonantnim snimanjem je pregledano 79 pacijenata (49 muškaraca, 30 žena; sa prosekom 65 godina) sa aktuelnim znacima infiltracije rektuma-okultno krvarenje-kao rani znaci, rektalno krvarenje, bol, promene u crevnom statusu, promene kalibra stolice. Kod svih pacijenata je dokazana tumorska infiltracija rektuma patohistološkom analizom bioptata nakon rektosigmoidoskopije (PH: adenokarcinom). Svi pacijenti su prethodno podvrgnuti digitalnom rektalnom pregledu, retko-sigmoidoskopiji. MR pregled je obuhvatao pregled karlice na 1.5T MRI, Siemens Magnetom SP 63-4000 korišćenjem rutinskog protokola za karlicu koji sadrži T1W triplanarne (aksijalne, koronalne i sagitalne ravni), T2W aksijalne i sagitalne ravni kao i biplanarne (aksijalne i sagitalne ravni) nakon aplikacije kontrastnog sredstva Gd-DTP. Četrdesetsedam posto pacijenata imalo je prethodno načinjenu irigografiju, dok je 51% imalo prethodno nacinjenu kompjuterizovanu tomogafiju. Nakon MR snimanja u analizi rezultata primenjena je TNM klasifikacija i klasifikacija po Dukes-u.
REZULTATI
Vizualizacija karcinoma rektuma se adekvatno može prikazati na T1W sekvenci, sa karakterističnim niskim intenzitetom signala sličnom mišičnom tkivu. U zavisnosti od tipa tumora na T2W sekvenci tumor može da pokazuje i visoki intenzitet signala. Za procenu stepena zahvaćenosti zida rektuma kao i jasniju demarkaciju tumorske infiltracije od okolnog tkiva primena kontrastnog sredstva je od velikog značaja. Specifične sekvence (FAT SAT) obezbeduju takode bolju demarkaciju i demarkaciju rektuma i perirektalnog masnog tkiva. Za procenu infiltracije mukoze MR snimanje nije potpuno adekvatno dijagnostičko sredstvo, ali može da da zadovoljavajuće rezultate u proceni lokalne proširenosti tumora u slojeve zida creva i okolne strukture. Rezultati istraživanja su bili sledeći: Dukes A ili T1 stadijum rektalnog karcinoma nije dijagnostikovan ni u jednom slučaju. Dukes A/B ili T2 je dijagnostikovan u 24 (30,4%) slučajva, Dukes B or T3 N0 u 9 slučajeva (11,4), Dukes C ili T3N1 u 15 (19%), Dukes C ili T3N2 u 5 (6,3%), T3N3 u 1 (2,5%), Dukes C ili T4 stadijum je evidentiran u 19 (24) pacijenata i Dukes D ili M1 u 5 (6,4%) pacijenata.
DISKUSIJA
Tipično je pojavljivanje karcinoma rektuma MR snimanjem kao mekotkivna, jasno ograničena, lobulirana infiltracija zida creva.Tumor može zahvatiti cirkumferenciju zida creva ili asimetrično sužavati lumen koji nekada može biti i potpuno obliterisan. Prilikom procene MR i CT rezulteta, obe tehnike imaju podjednaku mogućnost procene lokalne proširenosti, iako ekstenzija u perirektalno masno tkivo je bolje vizualizovana na MR. Tumorski infiltrat može imati intermedijerni intenzitet signala na T1W i T2W sekvenci mada velike tumorske mase mogu imati centralni niski odnosno T2W hiperintenzitet što ukazuje na nekorzu, ili edematozno tkivo. Mogućnost MR vizualizacija invazije rektalnog karcinoma okolnih struktura je odlična: gde se jasno difrencira tumor od mokračne bešike, prostate, seminalnih vezikula, uretre, uretera, vagine, tankih creva, sakruma i okružujućih neuro-vaskularnih struktura. Invazija okolnih organa je najbolje vizualizovana na sagitalnim (parasagitalnim) skenovima ili koronalnim MR slikama što ukazuje na superiornost ove multiplanarne evaluacije u odnosu na CT. MRI je takode koristan u planiranju hirurške operacije jer sagitalni i koronalni tomogrami obezbeđuju određivanje odnosa izmedu tumora i rektalnog sfinktera kod planiranja sfinkter poštednih operacija. MRI može identifikovati i diferencirati III od IV stadijuma bolesti. Najkorisnija je MRI evaluacija kod pacijenta kod kojih nije primenjena radijaciona terapija, biopsija ili hirurški zahvat zbog asocirane hemoragije edema koji mogu biti zamenjeni transmuralnom invazijom. Rektalni MRI i CT pokazuju komparabilne vrednosti za "stage" II do IV tumorskog procesa. Limfni čvorovi su okrugli i variraju u veličini. Pokazuju intermedijerni intenzitet signala na T1W kao i na T2W. Za kriterijum patološki uvećanih limfnih nodusa uzima se vrednost oko 1,5 cm, mada MR pokazuje noduse i od 2 mm. Najčešći nalaz diseminacije primarno nastalog karcinoma rektuma se koštane i jetrene metastaze.
ZAKLJUČAK
Preterapijska procena lokalne proširenosti je veoma korisna u slučajevima gde nije moguće odmah hirurški intervenisati nego gde ona postaje moguća nakon primene zračne terapije kao i tamo gde će pacijent imati koristi od lokalne endokavitarne zračne terapije. Prednost MRI dijagnostičkog modaliteta u odnosu na CT je u preoperativnoj evaluaciji kao i u praćenju karcinoma rektuma, gde posebnu ulogu i prednost ima MRI u proceni tumorskog proboja zida rektuma i invazije perirektalnog masnog tkiva. MRI je najsenzitivnija neinvazivna metoda i za detekciju jetrenih metastaza. Očekuje se da novi softverski programi kao i nova gastrointestinalna kontrastna sredstva kao i upotreba endorektalnog kalema u sledećim godinama postanu pristupačne u kliničkoj evaluaciji kao i da poboljšaju procenu lokalne proširenosti tumora rektuma.
 
© Academy of Studenica, 2002