INSTITUT ZA ONKOLOGIJU VOJVODINE
Sremska Kamenica
Telefon: +381 (0)21 480 5500
Fax:
+381 (0)21 6613 741
Elektronska pošta:
info@onk.ns.ac.rs
STRANA Pacijenti i javnost: Prava pacijenata:, uvid u medicinsku dokumentaciju, izdavanje duplikata dokumenata medicinske dokumentacije
Obaveštenja Prijem pacijenata Zakazivanje Radno vreme Raspored organizacionih jedinicaPublikacije Savetovanje i podrška Uputstva Pitajte lekara Programi Ministarstva zdravlja Davanje informacija od javnog značaja Anketa

PRAVA PACIJENATA

PRAVA PACIJENATA

Zakon o pravima pacijenata definiše prava pocijenata prilikom dobijanja zdravstvenih usluga kao i postupak po prigovoru pacijenata.

Prava pacijenata:

Pravo na dostupnost zdravstvene zaštite
Pravo na informacije
Pravo na obaveštenje
Pravo na slobodan izbor
Pravo na privatnost i poverljivost informacija
Pravo na samoodlučivanje i pristanak
Pravo na uvid u medicinsku dokumentaciju
Pravo na tajnost podataka
Pravo pacijenta na pristanak na medicinski ogled
Pravo na prigovor

Pacijent koji smatra da mu je uskraćeno pravo na zdravstvenu zaštitu, ili da mu je postupkom zdravstvenog radnika, odnosno zdravstvenog saradnika, uskraćeno neko od prava iz oblasti zdravstvene zaštite, ima pravo da podnese prigovor zdravstvenom radniku koji rukovodi procesom rada ili direktoru zdravstvene ustanove, ili savetniku za zaštitu prava pacijenata ili zaštitniku prava osiguranih lica.
Poslove savetnika prava pacijenata na teritoriji Grada Novog Sada obavljaju Sandra Gavrić-Veber i Mihajlo Knezi. Adresa savetnika za zaštitu prava pacijenata je: Gradska kuća, Trg slobode broj 1, 21000 Novi Sad.
Prigovor savetniku za zaštitu prava pacijenata se podnosi pismeno, na navedenu adresu ili usmeno na zapisnik.
Za informacije o svojim pravima, pacijenti se savetnicima mogu obratiti telefonom na broj: 021/420-066, lokal 130, kao i elektronskom poštom: mihajlo.knezi@novisad.rs i sandra.gavric@novisad.rs.
Zaštitnik prava osiguranih lica obavlja poslove na adresi: 21204 Sremska Kamenica, Put doktora Goldmana 4, tel. 064 8522754.

Pravo na naknadu štete
Obaveštavanje javnost


Upoznajte se sa njima u brošurama!

UVID U MEDICINSKU DOKUMENTACIJU

Pacijent ima pravo uvida u svoju medicinsku dokumentaciju. U slučaju kada je pacijent novorođenče, maloletno lice, ili lice lišeno poslovne sposobnosti, pravo uvida u medicinsku dokumentaciju imaju roditelji, staratelj, odnosno zakonski zastupnik. Zakonski zastupnici umrle osobe su članovi uže porodice koji prilikom ostvarivanja zakonski predviđenih prava imaju dokaz o srodstvu sa umrlom osobom. Zakonski zastupnik u kontekstu pristupa medicinskim podacima je osoba koja ima sudski overenu saglasnost pacijenta za pristup njegovoj medicinskoj dokumentaciji. Dete koje je navršilo 15. godinu života i koje je sposobno za rasuđivanje, odnosno za samostalno donošenje odluka, ima pravo da na svoj zahtev izvrši uvid u medicinsku dokumentaciju, ne kasnije od 15 dana, od dana podnošenja zahteva koja se odnosi na njegovo zdravstveno stanje, kao i pravo na poverljivost podataka koji se nalaze u medicinskoj dokumentaciji.
Nadležni zdravstveni radnik dužan je uredno da vodi medicinsku dokumentaciju, u skladu sa zakonom, i da evidentira sve medicinske mere koje su preduzete nad pacijentom, a posebno anamnezu, dijagnozu, dijagnostičke mere, terapiju i rezultat terapije, kao i savete date pacijentu.
Zaposleni u Institutu dužni su da čuvaju podatke iz medicinske dokumentacije pacijenta, koji predstavljaju naročito osetljive podatke o ličnosti.
Članovi uže porodice pacijenta (supružnik ili vanbračni partner, deca, braća, sestre, roditelji, usvojitelj, usvojenik i druga lica koje žive u zajedničkom porodičnom domaćinstvu sa pacijentom) imaju, izuzetno pravo uvida u medicinsku dokumentaciju svog člana porodice ako su ti podaci od značaja za njihovo lečenje, što se dokazuje njihovom medicinskom dokumentacijom.

ZAHTEV ZA UVID I OBAVEŠTENJE ZA STACIONARNE PACIJENTE
Zahtev za uvid u medicinsku dokumentaciju za pacijenta kod koga je još u toku lečenje podnosi se u usmenoj formi ordinirajućem lekaru. Ukoliko se zahtev odnosi na kopiju dela ili celokupne medicinske dokumentacije zahtev se podnosi u pismenoj formi i postupa se po Proceduri za izdavanje duplikata dokumenata medicinske dokumentacije. Dokumentacija se stavlja na uvid pacijentu istog dana, sem u slučaju da tog dana ordinirajući lekar ne radi. U tom slučaju, dokumentacija se stavlja na uvid prvog radnog dana kad ordinirajući lekar počne da radi.
Uvidu mora prisustvovati ordinirajući lekar vodeći računa o pravu pacijenta na privatnost i poverljivost informacija. Način izražavanja podataka pacijentu mora da bude pravilan i jasan, razumljiv, prilagođen pacijentovooj starosti, obrazovanju i emocionalnom stanju.
Pacijent se može odreći svog prava na obaveštenje, osim obaveštenja o tome da je predložena medicinska mera potrebna i da nije bez znatnog rizika, odnosno da je rizično njeno nepreduzimanje.
Nadležni zdravstveni radnik može izuzetno prećutati dijagnozu, tok predložene medicinske mere i njene rizike, ili obaveštenje o tome umanjiti, ako postoji ozbiljna opasnost da će obaveštenjem znatno naškoditi zdravlju pacijenta. U tom slučaju obaveštenje se može dati članu porodice pacijenta.
Informacija za pacijenta treba da obuhvati:
1. Dijagnozu i prognozu bolesti;
2. Kratak opis, cilj i korist od predložene medicinske mere, vreme trajanja i moguće posledice preduzimanja odnosno nepreduzimanja predložene medicinske mere;
3. Vrstu i verovatnoću mogućih rizika, bolne i druge sporedne ili trajne posledice;
4. Alternativne metode lečenja;
5. Moguće promene pacijentovog stanja posle preduzimanja predložene medicinske mere, kao i moguće nužne promene u načinu života pacijenta;
6. Dejstvo lekova i moguće sporedne posledice tog dejstva.
Obaveštenje iz stavki 1. do 6. nadležni zdravstveni radnik dužan je dati i bez pacijentovog traženja.
Ako pacijent ne poznaje jezik koji je u službenoj upotrebi na teritoriji zdravstvene ustanove, mora mu se obezbediti prevodilac u skladu sa propisima o službenoj upotrebi jezika i pisma, a ako je pacijent gluvonem, mora mu se obezbediti tumač.
O uvidu se sačinjava zabeleška u dva primerka.

ZAHTEV ZA UVID U MEDICINSKU DOKUMENTACIJU ZA PACIJENTE KOJI SU LEČENI, A POTOM OTPUŠTENI SA STACIONARNOG LEČENJA
Zahtev za uvid u medicinsku dokumentaciju za pacijente koji su lečeni, a potom otpušteni sa stacionarnog lečenja podnosi se u pismenom obliku Pravnoj službi IOV ili tehničkom sekretaru IOV na obrascu Obrazac za uvid pacijenta/zakonskog zastupnika/staratelja pacijenta u medicinsku dokumentaciju. Nadležno lice za prijem zahteva (Pravna služba IOV ili tehnički sekretar IOV) odmah, a u roku od najduže 15 dana ugovara termin uvida sa ordinirajućim lekarom, poziva pacijenta ili lice koje u ime pacijenta traži uvid i šalje pacijenta i ko je sa njim kod ordinirajućeg lekara koji daje medicinsku dokumentaciju na uvid. Nadležno lice za prijem zahteva dužno je da izvrši identifikaciju podnosioca zahteva pre nego ga uputi ordinirajućem lekaru. Zahtev koji podnosi zakonski naslednik umrlog lica sadrži i podatke o identitetu umrlog. Uz zahtev se prilaže izvod iz matične knjige umrlih, kao i dokaz o srodstvu podnosioca zahteva sa umrlim. O sačinjenom uvidu sačinjava se zabeleška. Jednu kopiju zadržava pacijent.

Obrazac za uvid pacijenta/zakonskog zastupnika/staratelja pacijenta u medicinsku dokumentaciju preuzmite ovde

IZDAVANJE DUPLIKATA DOKUMENATA MEDICINSKE DOKUMENTACIJE

Pacijent ima pravo da dobije duplikat dokumenta iz svoje medicinske dokumentacije. U slučaju kada je pacijent novorođenče, maloletno lice, ili lice lišeno poslovne sposobnosti, pravo za podnošenje zahteva za izdavanje duplikata dokumenta medicinske dokumentacije imaju roditelji, staratelj, odnosno zakonski zastupnik. Zakonski zastupnici umrle osobe su članovi uže porodice koji prilikom ostvarivanja zakonski predviđenih prava imaju dokaz o srodstvu sa umrlom osobom. Zakonski zastupnik u kontekstu pristupa medicinskim podacima je osoba koja ima sudski overenu saglasnost pacijenta za pristup njegovoj medicinskoj dokumentaciji. Dete koje je navršilo 15. godinu života i koje je sposobno za rasuđivanje, odnosno za samostalno donošenje odluka, ima pravo da na svoj zahtev izvrši uvid u medicinsku dokumentaciju, ne kasnije od 15 dana, od dana podnošenja zahteva koja se odnosi na njegovo zdravstveno stanje, kao i pravo na poverljivost podataka koji se nalaze u medicinskoj dokumentaciji.
Kopije dokumenta/dokumenata medicinske dokumentacije za umrlog člana porodice mogu se dati punoletnom članu uže porodice, odnosno zakonskom zastupniku, na njegov zahtev radi ostavrivanja zakonom utvrđenih prava.

Institut za onkologiju Vojvodine duplikat dokumenta medicinske dokumentacije smatra prepisom i zbog toga na njemu nema potpisa i faksimila lekara nego samo pečat Instituta i pečat na kojem piše DUPLIKAT. Svi drugi podaci na duplikatu i originalu su identični.

Zahtev se daje putem Obrasca za izdavanje duplikata dokumenta medicinske dokumentacije. Obrazac se predaje Glavnoj sestri Instituta ili Tehničkom sekretaru Instituta. Duplikat se štampa iz Integrisanog bolničko-poslovnog informacionog sistema Instituta. Duplikat se pečatira pečatom Instituta za onkologiju Vojvodine od strane Tehničkog sekretara Instituta.
Prilikom prijema Obrasca Glavna sestra/Tehnički sekretar Instituta je u obavezi da proveri identitet podnosioca zahteva uvidom u ličnu kartu ili drugi dokument za ličnu identifikaciju.

Obrazac za izdavanje duplikata dokumenta medicinske dokumentacije preuzmite ovde
MINISTARSTVO ZDRAVLJA REPUBLIKE SRBIJE
Svi sadržaji i informacije na sajtu su dati u najboljoj nameri.
Informacije mogu biti promenjene bez prethodnog obaveštenja.

 

Institut za onkologiju Vojvodine
Put doktora Goldmana 4
21204 Sremska Kamenica
Republika Srbija